Z

Biyografiler

Zafer Koyuncu

Zafer Koyuncu

15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu askerler tarafından düzenlenen darbe girişimi sırasında Ankara’da bulunan Gölbaşı Özel Harekât Merkezine iki ayrı bombalı saldırı gerçekleştirildi.

Yapılan saldırıda Özel Harekât Polisi ve 2’inci sınıf Emniyet Müdürü olan Taner Zafer Koyuncu şehit oldu.

45 yaşındaki şehit Koyuncu’nun kendisi gibi emniyet mensubu olan eşi Aşkın Koyuncu bütün gece eşine ulaşamadı. Koyuncu’nun şehit haberi ailesine sabah 10.30’da iletildi.

Bilecikli şehit Taner Zafer Koyuncu, 17 Temmuz günü Kocatepe Camisi'nde son yolculuğuna uğurlandı. Zafer Koyuncu, 4 yaşında annesiz kalmış ve ananesi tarafından büyütülmüştü.

Şehidin ismi, memleketi Bilecik’te bir imam hatip ortaokuluna verildi.

Zekeriya Bitmez

Zekeriya Bitmez

Zekeriya Bitmez, 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi araç bulamadığı için bisikletle gittiği Atatürk Havalimanı’nda darbecilere karşı direnirken tankın üzerinden düşerek şehit oldu.

Hain darbe girişimini televizyondan öğrenen 4 çocuk babası Zekeriya Bitmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı meydanlara davet etmesinden sonra tek başına dışarı çıktı. Eşi ve çocukları Malatya’da olan Bitmez, İstanbul’da bir oğluyla birlikte yaşıyordu. Olay gecesi en son saat 00.00 sıralarında oğlu Muhammed ile konuşan Zekeriya Bitmez, “Ülke elden gidiyor, siz de sokağa çıkın gerekirse şehit olun” dedi.

Kantinini işlettiği Yeşilköy Spor Tesisi’nden yola çıkan Zekeriya Bitmez, Atatürk Havalimanı’na giderek havalimanını işgal eden darbecilere direnmek için tankların üzerine çıktı ve hastaneye ulaşamadan şehit düştü.

Devlet Demir Yolları’ndan emekli olduğu halde çocuklarının eğitimi için İstanbul’a çalışmaya gelen 57 yaşındaki 4 çocuk babası Şehit Zekeriya Bitmez, spor tesisinin kantinini işletiyordu.

“Çıkın ve şehit olun”

İstanbul’daki darbe girişimi sırasında şehit düşen Zekeriya Bitmez’in oğlu Kadircan Bitmez, babasıyla yaptığı son telefon görüşmesini şöyle anlattı: “Olayların çıktığı 15 Temmuz gecesi babamı aradım ‘Baba ortalık karışmış, nerdesin diye sordum’ o da bana, ‘Atatürk Havalimanındayım vatanım için onların üzerine yürüyorum’ dedi. Bana ‘sen ne yapıyorsun’ dedi. Bende ‘televizyondan izliyorum’ dedim. O da bana ‘ben seni böylemi yetiştirdim, yazıklar olsun çık sokaklara gerekirse şehit düş’ dedi ve kapattı. Bugün babamın cenazesi geldi.”

Vefatından 3 gün sonra kızı üniversiteyi kazandı

Zekeriya Bitmez’in vefatından 3 gün sonra eğitimi için çalıştığı kızının sınav sonuçları geldi. 18 yaşındaki Feride Bitmez, LYS’den 414 puan aldı. Ancak şehit düşen babası kızının üniversite sınavını kazandığını göremedi.

Şehit Zekeriya Bitmez’in ismi, memleketi Malatya’da bir imam hatip ortaokuluna verildi.

Zeynep Sağır

Zeynep Sağır

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı’nda görevli olan polis memuru Zeynep Sağır, FETÖ’cü hainlerin bombalı saldırısı sonucu şehit düştü.

Kuveyt’te 3 yıl elçilikte görev yaptıktan sonra Türkiye’ye dönen 16 yıllık polis memuru Şehit Zeynep Sağır, görev yeri olan Manisa'dan Özel Harekat Daire Başkanlığından, Temel Özel Harekat Kursu'na uzman eğitimci olarak katılmak üzere 1 Temmuz'da Ankara'ya gelmişti. 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi sırasında Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı’nda görevli bulunan 38 yaşındaki Sağır, hainlerin saldırısı sonucu şehit oldu.

2 çocuk annesi şehit Özel Harekât Komiseri Sağır'ın birlikte görev yaptığı silah arkadaşlarına, "Elimde silahımla, arkadaşlarımla şehit olursam tören yapıldıktan sonra Cebeci Polis Şehitliği'ne defnedilmek istiyorum" şeklinde vasiyette bulunması sebebiyle 19 Temmuz günü düzenlenen törenin ardından Cebeci Polis Şehitliği'ne defnedildi.

Zeynep Sağır'ın eşi de emekli özel harekat polisiydi.

Şehidin ismi, Yalova’da bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

Ziya İlhan Dağdaş

Ziya İlhan Dağdaş

15 Temmuz darbe girişiminden 4 gün önce Erzincan'dan Ankara'ya Kara Harp Okulu Bando Bölük Komutanlığı'na tayin edilen ve bekar olan Astsubay Başçavuş Ziya İlhan Dağdaş, ev kiralayıp yerleşme hazırlıkları yapıyordu. Darbe gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine sivil kıyafetle Genelkurmay Başkanlığı'nın önüne giden Astsubay Dağdaş, başına isabet eden tek kurşunla yaşamını yitirdi.

31 yaşındaki Dağdaş'ın Muğla'da yaşayan ailesi, darbe girişimi sonrası oğlundan haber alamayınca Ankara'ya gitti. İlk etapta oğlunun gözaltına alınan askerler arasında olduğunu düşünen anne Bilsen Dağdaş, listede çocuğunun adını bulamayınca bu kez hastanelerin yolunu tuttu. Altı gün oğlunu arayan anne Dağdaş, son çare olarak Ankara Adli Tıp Kurumu'na gitti. Burada kimliksiz cenazeler olduğunu öğrenen Bilsen Dağdaş, DNA örneği verdi. Darbe girişiminden tam 8 gün sonra adli tıp kurumundaki görevlilerin kendisini aramasıyla acı haberi alan anne Dağdaş, oğlunun cenazesine ulaştı. Ancak durumunun belirsizliği nedeniyle şehit olduğu duyurulmayan Astsubay Dağdaş'ın şehit sayılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruldu. Savcılık, soruşturmanın ardından Dağdaş'ın FETÖ'cü askerler tarafından şehit edildiğini duyurdu.

Şehidin naaşı, 15 Temmuz darbe girişiminden 6 ay sonra memleketi Muğla'daki mezarlıktan alınarak, askeri törenle Garnizon Şehitliği'ne defnedildi.

Öğeler: 1 - 4 / 4

ZAFER KOYUNCU

EMNİYET MÜDÜRÜ

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1970
 • Şehadet Tarihi15 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı2
 • MesleğiEmniyet Müdürü
 • Çalıştığı KurumGölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı

 

ZEKERİYA BİTMEZ

HALISAHA İŞLETMECİLİĞİ

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1958
 • Şehadet Tarihi14 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı4
 • MesleğiHalısaha İşletmeciliği

 

ZEYNEP SAĞIR

POLİS

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1977
 • Şehadet Tarihi14 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı2
 • MesleğiPolis
 • Çalıştığı KurumGölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı

 

ZİYA İLHAN DAĞDAŞ

ASKER

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1984
 • Şehadet Tarihi14 Temmuz 2016
 • MemleketiMuğla
 • Medeni DurumuBekar
 • MesleğiAsker
 • Çalıştığı KurumTürk Silahlı Kuvvetleri

 

Konu - Sayfa Ayıraçları