L

Biyografiler

Lokman Biçinci

Lokman Biçinci

15 Temmuz’dan bir gün önce vefat eden kız kardeşinin defin işleri ile ilgilenirken darbe girişimini haber alan Lokman Biçinci, diğer kardeşi ile birlikte Kazan’daki Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’na gitti. Helikopterden açılan ateş sonucu şehit olan Lokman Biçinci, Cuma günü Erzurum’a defnedilen kız kardeşinin ardından Pazartesi günü Kazan Şehitliği’nde toprağa verildi.

Şehit Lokman Biçinci ve kardeşi Gökhan Biçinci, önceki gün kız kardeşlerinin vefatı ile sarsılmışlardı. Erzurum’dan Ankara’ya getirilecek olan cenazeyi beklerken hain darbe girişimini haber aldılar. 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Kazan Belediyesinden yapılan duyuru üzerine vatanı savunmak için dışarı çıktılar.

“Evlatlarımın hepsi vatana feda olsun”

Lokman ve Gökhan Biçinci kardeşler, Kazan’daki 4. Ana Jet Üssü’nden kalkarak TBMM ve devlet kurumları ile sivil halkı vurmak isteyen F-16’ları engellemek istedi. Yoğun mücadeleler sonucunda helikopterden açılan ateş altında kalan Lokman Biçinci, olay yerinde şehit oldu. Kız kardeşinin cenazesi ise FETÖ’cülerin darbe girişimi nedeniyle Ankara’ya getirilemeyeceği için Erzurum’a defnedildi.

Kazan Ulu Camii'nde kılınan öğlen namazının ardından son yolculuğuna uğurlanan şehidin cenaze namazına binlerce vatandaş katıldı. Şehit Lokman Biçinci'nin babası 65 yaşındaki Recep Biçinci, "5 tane daha evladım var, hepsi vatan uğruna feda olsun" dedi.

Şehidin cenazesi Kahramankazan Şehitliği’ne defnedildi.

Düğün için para biriktiriyordu

Lokman Biçinci, 11 kardeşli Biçinci ailesinin ortanca çocuğu olarak Erzurum'un Narman İlçesi'nde dünyaya geldi. Ekonomik nedenlerden dolayı Kazan'a göç eden şehit Lokman Biçinci, cam fabrikasında asgari ücretli olarak çalışıyordu. Biçinci, düğün yapmak ve araba alabilmek için para biriktiriyordu.

15 Temmuz askeri darbe girişimi sırasında Kazan'daki Akıncı Ana Jet Üs Komutanlığı'nın ana komuta merkezi olarak kullanıldığının anlaşılması üzerine üssü ele geçirmek ve kalkan uçakları engellemek isteyen yaşlı, genç, kadın, erkek yaklaşık 8 bin Kazanlı'nın üzerine darbeci askerler tarafından açılan ateş sonucu 7 kişi hayatını kaybetmiş, 59 kişi de yaralanmıştı.

Lokman Oktay

Lokman Oktay

15 Temmuz darbe girişiminden haberdar olur olmaz Boğaziçi Köprüsü’ne giden Lokman Oktay, arkadaşlarına, “Ben gidiyorum dönmezsem beni şehit oldu bilin” demişti.

Darbeci hainler tarafından açılan ateş sonucu şehit olan Lokman Oktay’ın cenaze namazına katılanlar cami avlusuna sığmayınca, cenaze tekbirler eşliğinde caddeye çıkartıldı. Kılınan cenaze namazının ardından 52 yaşındaki şehidin cenazesi Ümraniye Kocatepe Şehitliği'nde toprağa verildi.

Aslen Gümüşhaneli olan ve elektrikçilik yaparak yaşamını sürdüren Şehit Lokman Oktay’ın Polis Memuru oğlu Burak Oktay, babasının taziyelerini kabul etti.

Şehit Lokman Oktay’ın ismi, İstanbul Ümraniye’de bulunan bir ortaokula verildi.

Lütfi Gülşen

Lütfi Gülşen

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Kızılcahamam’dan yola çıkarak sabaha kadar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde nöbet tutan Gülşen ailesinin 3 ferdi, atılan bomba sonucu şehit düştü.

Şehit Lütfi Gülşen, darbe gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla birlikte sokağa çıktı. Ailesiyle helalleştikten sonra kuzenleri Hakan Gülşen ve Mehmet Gülşen ile Kızılcahamam’dan hareket etti. Saat 01.00’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesine varan Lütfi Gülşen, FETÖ’cü askerlerin işgaline izin vermemek için Beştepe Külliyesi’nde nöbet tuttu.

Sabaha kadar nöbet tutan Gülşen ailesi, saat 06.17’de darbecilerin bombalı saldırısı sonucu Beştepe’deki Millet Cami’sinin duvarına savruldu. Lütfi Gülşen, beraber şehit düştüğü kuzenleri ile birlikte Kızılcahamam’da toprağa verildi.

Evli ve 2 çocuk babası şehit Lütfi Gülşen, devlet memurluğundan emekli olduktan sonra arıcılıkla uğraşıyordu.

Şehidin ismi, Konya Meram’da bir imam hatip lisesine verildi.

Öğeler: 1 - 3 / 3

LOKMAN BİÇİNCİ

İŞÇİ

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1990
 • Şehadet Tarihi14 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuBekar
 • Mesleğiİşçi

 

LOKMAN OKTAY

ELEKTRİKÇİ

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1963
 • Şehadet Tarihi15 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı2
 • MesleğiElektrikçi

 

LÜTFİ GÜLŞEN

EMEKLİ

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1952
 • Şehadet Tarihi15 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı2
 • MesleğiEmekli

 

Konu - Sayfa Ayıraçları