G

Biyografiler

Gökhan Esen

Gökhan Esen

15 Temmuz hain darbe girişiminde Çengelköy’de darbecilere karşı mücadele eden Gökhan Esen, bacağından vurulan kardeşini son anda kurtarırken karakol önünde devam eden çatışmada kendisi şehit oldu.

Şehit Gökhan Esen, 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Erdoğan’ın “Meydanlara çıkın” çağrısı ile harekete geçti. Ailesine Gökhan’ın şehadet haberinden önce kardeşi Volkan’ın yaralanma haberi gitti. Gazi Volkan Esen’in bir parmağı kopmuş, bacağından vurulmuş ve ağır yaralı haldeydi. Çengelköy’de direnişe devam eden Gökhan Esen, kardeşini çatışmadan kurtardı ancak kendisi karakolun önünde şehit oldu.

Ağır yaralı kardeşi ve şehit aynı hastanede

İki kardeş Ümraniye Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Volkan Esen ameliyattayken Gökhan Esen’in cenazesi geldi. Esen’in ailesi, sabah 07.00 sıralarında Volkan Esen ameliyattan çıktıktan sonra gece boyunca aradıkları Gökhan Esen’in şehadet haberini aldılar. Esen’in cenazesi Yeni Şafak Gazetesi Foto Muhabiri Mustafa Cambaz’la aynı anda ailelerine teslim edildi. 17 Temmuz’da İstanbul’da defnedilen Esen’in ismi, Fatih Koleji’nden İmam Hatip Lisesine dönüştürülen okula verildi.

Siyasetle ilgili olan Şehit Gökhan Esen, 1980 yılında İstanbul’da doğdu. Kırıkkale’de şeker fabrikasında işçi olarak çalışıyordu. İlkokulu İstanbul’da, ortaokulunun son senesini Kahramanmaraş’ta okudu. Aslen Kahramanmaraşlı olan Esen, epilepsi hastasıydı.

Gökhan Yıldırım

Gökhan Yıldırım

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla Genelkurmay Başkanlığı önüne giden Gökhan Yıldırım, helikopterden açılan ateş sonucu şehit düştü. Yıldırım’ın 10 yaşında bir oğlu vardı.

Şehit Gökhan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile saat 22.30 sıralarında dışarı çıktı. Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı önünde hain darbecilere karşı mücadele ederken helikopterden açılan ateş sonucu şehit düştü. Telefonu olmadığı için ailesi Gökhan Yıldırım’a ulaşamadı. Polis, Gazi Hastanesi’ne götürülen Yıldırım’ın cebinde dayısının telefon numarasını buldu. Telefonda yoğun bakımda olduğu söylenen Yıldırım, ilk şehitlerden biri olmuştu. Kardeşi Mevlüt Yıldırım, hastaneye gittiğinde acı gerçekle yüzleşti.

Yıldırım’ın cenazesi teslim alındıktan sonra 18 Temmuz’da memleketi Kırşehir’in Kaman İlçesi Yenice Köyü’ne defnedildi. Cenazeye yıllardır görüşmediği annesi de katıldı. Yıldırım’ın oğlu Saffet Yıldırım, amcasının yanında şehit babası için saf tutup namaz kıldı.

“Tek başıma kaldım”

Babası 8 aylıkken vefat eden Yıldırım’ın annesi, iki kardeşi bırakarak başka bir evlilik yaptı. Mevlüt Yıldırım, kardeşini hain saldırıda kaybedince, “Bu hayatta 2 kardeştik annemiz babamız yoktu o da gitti tek başıma kaldım” dedi.

34 yaşındaki Gökhan Yıldırım, 5 yıl önce boşandı. 10 yaşında bir erkek çocuğu babası olan Yıldırım, perdecilikle uğraşıyordu.

Gülşah Güler

Gülşah Güler

Annesine, “Kızının adını tüm Kırıkhan duyacak” diyerek Özel Harekâtçı olan Gülşah Güler, 15 Temmuz gecesi FETÖ’cü hainlerin yaptığı saldırıyla şehit oldu.

Şehit Gülşah Güler, Ankara Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı'nda Özel Harekât Komiser Yardımcısı olarak çalışıyordu. Darbe girişimi gecesi görevinin başında olan Güler, henüz 24 yaşındaydı.

Darbe girişiminin yaşandığı gece birçok akrabası haber alabilmek için Güler’i sık sık telefonla aradı. Gülşah Güler arayanlara, “Beni meşgul etmeyin, saldırı var. Ben sizi arayacağım” diyerek uyarıda bulundu. Ancak babasının içi rahat etmedi ve aramaya devam etti. Gece saat 00.00’dan sonra ise kızı Gülşah’a bir daha ulaşamadı. Önce Güler’in ağır yaralı olduğu haberini alan aile, ikinci telefonla kızlarının şehadete kavuştuğunu öğrendi.

Gülşah Güler’in cenazesi Hatay’da defnedildi. Dört çocuklu ailenin ikinci evladı olan Şehit Komiser Yardımcısı Gülşah Güler'in Kırıkhan Devlet Hastanesi Morgu'ndan alınan cenazesi, ilk olarak Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Caddesi'nde baba evine getirildi. Burada şehidin tabutuna gelinlik duvağı örtüldü.

“Kızının adını tüm Kırıkhan duyacak”

Gülşah Güler, resim öğretmenliği bölümü son sınıfta okurken Özel Harekâtçı olmayı istedi. Güler, yaklaşık bin kişinin katıldığı sınavda büyük başarı göstererek 60. oldu. Cesaretiyle herkesi kendine hayran bırakan Güler, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da geçici görevde bulundu.

Korkusuzca vatanını savunan Şehit Gülşah Güler’in ismi 15 Temmuz’da yazılan destanla tüm Türkiye’de duyuldu.

Şehit Gülşah Güler’in ismi, memleketi Hatay Kırıkhan’da bir ilkokula, Sakarya’da ise bir anaokuluna verildi.

Öğeler: 1 - 3 / 3

GÖKHAN ESEN

İŞÇİ

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1979
 • Şehadet Tarihi15 Temmuz 2016
 • Memleketiİstanbul
 • Medeni DurumuBekar
 • Mesleğiİşçi

 

GÖKHAN YILDIRIM

PERDECİ

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1981
 • Şehadet Tarihi15 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuBekar
 • Çocuk Sayısı1
 • MesleğiPerdeci

 

GÜLŞAH GÜLER

KOMİSER YARDIMCISI

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1991
 • Şehadet Tarihi15 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuBekar
 • MesleğiKomiser Yardımcısı
 • Çalıştığı KurumGölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı

 

Konu - Sayfa Ayıraçları