"HAZRETİ PEYGAMBERİMİZ'İN(S.A.V.) EĞİTİM METOTLARINI DA GÖZ ARDI EDEMEYİZ; POTANSİYELİ-ÖĞRENME İSTEĞİ-MERAKI-İLGİSİ-BÜYÜKLERİNE SAYGISI-DONANIMI YANİ KISACASI İLİMDEN NASİBİ OLAN BİREYLERİMİZE; İHTİYAÇLARI KADAR, EĞİTİM-ÖĞRETİMDE KOLAYLIK GÖSTEREREK, SEVDİRMEYE, MÜJDELEMEYE ÇALIŞARAK VE NEFRET ETTİRMEDEN ÖĞRETİM YAPMAYI DENEYEBİLİRİZ. AYRICA; HAK EDENLERE, SAYGIYLA-SEVGİYLE ÖĞRETİLENLERİN, DAHA KALICI OLDUĞUNA DA İNANIYORUZ. BENCE, BİR DE ÇOCUKLARIMIZA SADECE DERS GÖSTERMEKLE YETİNMEMELİYİZ; ALGILARI NİSPETİNDE, TÜRKİYE CUMHURİYETİMİZİN, ALLAH'IN(C.C.) İZNİ VE YARDIMIYLA, İNSANLAR YAŞADIKÇA, HEP HUZUR VE GÜVEN-DÜZEN İÇİNDE VAROLABİLMESİ İÇİN; DEVLET-MİLLET-VATAN-BAYRAK SEVGİSİ DE AŞILANMALIDIR. VATAN EVLATLARI; GEREKTİĞİNDE, BU MUKADDES DEĞERLERİMİZ UĞRUNDA, DÜŞMANLARA KARŞI, İMKÂNI VE GÜCÜ ORANINDA, MALLARIYLA VE CANLARIYLA MÜCADELE ETMESİNİ DE BİLMELİLER. HER ŞEYİN TAKDİRİ VE BİLGİSİ ALLAH'A(C.C.) AİTTİR, BUNUNLA BİRLİKTE, BİZLER DE DÜNYANIN VE DİĞER ÜLKE İNSANLARININ YAŞADIKLARINI İYİ OKUMAYA ÇALIŞMALIYIZ. AKSİ HÂLDE, ALLAH(C.C.) KORUSUN, DÜŞMAN ELİNE DÜŞTÜĞÜMÜZDE, ONLAR, BİR DE ALLAH(C.C.) KORKULARI YOKSA, BİZLER KADAR İNSAFLI OLMAYABİLİRLER! HEM YATIRIM YAPMAYI HERKES SEVER, SADECE BU DÜNYA YOK, ÖLDÜKTEN SONRA DİRİLİŞ DE HAKTIR, "KENDİSİ'NE(C.C.) İMAN EDİP, DÜNYASI VE AHİRETİ İÇİN FAYDALI ŞEYLER YAPAN KULLARINA, ALLAH(C.C.), KUR'ÂN-I KERÎMİ'NDE, BİRÇOK MÜJDELER VERECEĞİNİ.." HABER VERİYOR. ÖBÜR DÜNYAMIZA DA GÜCÜMÜZ YETTİĞİNCE YATIRIM YAPALIM VE İNŞAALLAH KURTULUŞA KAVUŞANLARDAN OLALIM..."

İş Günü Takvimleri

2021-2022 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

(sahinbeybelmesem.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/27/08/767320/dosyalar/2021_08/20130810_2021-2022_egitim-ogretim_yili_is_gunu_takvimi.pdf?CHK=79b6c4cdc95368b75ad6347c1a86ac13)

Öğeler: 1 - 1 / 1

(catalcateml.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/34/07/159545/dosyalar/2022_09/10110148_2022-2023-takvimi-renkli.pdf)

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Özel Eğitim Çocuk Dergisi

ÖZEL EĞİTİM

DERS ÖĞRETİM PROGRAMLARI

(NOT: YAZILAR BULANIK GÖRÜNÜRSE, SOL ÜST TARAFTA YER ALAN "Aç" KELİMESİNE TIKLAYIP YENİ SEKMEDE AÇILMASINI SAĞLAYINIZ, GÖRÜNTÜ NETLEŞİYOR.)

facebook.com/ismail.koncuk/photos/3983528658347100

ÖĞRENCİ REHBERLİK İHTİYACI BELİRLEME ANKETİ (RİBA) Uyarlaması

(Okul Öncesi-Velî Formu)

Anket (RİBA)-Kaynak:

*ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

(web adres: orgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2019_05/21150431_RIBA_Okul_Oncesi_velY.pdf)

KULLANIM AMACI: Bu form öğrencilerin rehberlik ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla kullanılır. Bu formdan elde edilecek sonuçlar okul rehberlik programının hazırlanması ve okulun özel hedeflerinin belirlenmesi sürecinde kullanılabilir. Form grupla uygulanabilir. Ayrıca izleme ve değerlendirme çalışmalarında ön test-son test aracı olarak da kullanılabilir.

Ankette yer alan maddeler kişisel sosyal-rehberlik, eğitsel rehberlik ve mesleki rehberlik olmak üzere üç gelişim alanına yönelik olarak düzenlenmiştir.

● Kişisel-sosyal rehberlik alanına yönelik maddeler: 1-24 arası

● Mesleki rehberlik alanına yönelik maddeler: 25-29 arası

● Eğitsel rehberlik alanına yönelik maddeler: 30-37 arası.

Seçilen maddeler okul rehberlik programı özel hedeflerinin belirlenmesi noktasında göz önüne alınır. Öğrenci velileri tarafından öğrencilerin rehberlik ihtiyacı olarak belirtilen diğer maddeler okul rehberlik programında yer alacak kazanım ve çalışmaların belirlenmesi sürecinde kullanılabilir.

Okul rehberlik programında hangi gelişim alanına daha fazla ağırlık verilmesi gerektiği konusunda anket sonuçlarından yararlanılabilir.

Anket sonuçları doğrultusunda öğrencilerin rehberlik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla veli ve öğretmenlere yönelik çalışmalar da planlanabilir. Ayrıca anket sonuçları ön test-son test aracı olarak kullanıldığında, öğrencilerin rehberlik ihtiyaçlarının ne derece karşılandığını belirlemek amacıyla program değerlendirme sürecinde de (diğer program değerlendirme araçları ile birlikte) kullanılabilir.

Ülkemizdeki resmî veya özel kurumlar için tıklayınız.

Özel Eğitim

  • MEB’den Özel Eğitim ve Rehberlik hizmetlerinde büyük atılım yapıldı

MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, RAM’lar konusunda yakalanan büyük başarıyı Akit’e anlattı. (Haberin Devamı-Kaynak:Yeni Akit Gazetesi)

Özel Eğitim

 
 

Özel Öğretim Kurumları Gnl. Mdrl.

tarih: 21.07.2020 | yazan: Ramazan

*twitter.com/tcookgm
---
*Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü
@tcookgm
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Resmi Sayfası
ookgm.meb.gov.trTemmuz 2019 tarihinde katıldı
2 Takip edilen
2.037 Takipçi
---

Ynt: Özel Öğretim Kurumları Gnl. Mdrl.

tarih: 20.08.2020 | yazan: Ramazan

*"SIKÇA SORULAN SORULAR:

*Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezleri
Bakanlığımız tarafından özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki destek eğitim faaliyetlerinden yararlanmakta olan engelli bireylerin kendilerine ve ailelere gönderilen bilgilendirme SMS'lerindeki ders saatlerinde ve/veya kurumlara yapılan ödemelerin tutarlarında yanlışlık olduğunun fark edilmesi halinde ne yapmalıyım?

*652 Sayılı Özel Barınma Hizmeti Veren Kurumlar ve Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 43 üncü maddesinin ikinci fıkrası kapsamında özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki destek eğitim faaliyetlerine ilişkin eğitim hizmeti sunanların ya da yararlananların gerçek dışı beyanda bulunarak fazladan ödemeye sebebiyet vermesi halinde, söz konusu tutarın iki katı ve yasal faiziyle sorumlulardan müteselsilen tahsil edileceği göz önüne alınarak; gönderilen SMS’lerdeki yanlışlıklara ilişkin engelli birey ve/veya aile tarafından oluşturulacak dilekçe ile il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine ve/veya CİMER üzerinden Bakanlığımıza başvuruda bulunulması gerekmektedir.

*Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde hangi eğitim personelinin hangi destek eğitim programlarının modüllerinde görevlendirilebileceğine ilişkin düzenlemeler nelerdir?

*5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında Bakanlığımız uhdesinde faaliyette bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevlendirilen eğitim personeli için ilgili mevzuat Düzenlemeleri Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği, Talim Ve Terbiye Kurulunun 9 Nolu Kararı İle Talim Terbiye Kurulunun Destek Eğitimlerinde Görev Alacak Eğitim Personeli Mütalaasıdır.

*Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri hangi aralıklarla denetlenmektedir?

*Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin her yıl il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince denetlenmeleri zorunlu olup, herhangi bir mevzuat dışı uygulama olması halinde denetimler dışında da ilgili mercilere başvurarak inceleme/soruşturma yapılması istenebilmektedir.

*Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan eğitim personelinin özlük haklarına ilişkin düzenlemeler nelerdir?

*Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında açılmakta olup, özel müteşebbisler tarafından işletilmektedir. Bu merkezlerde görev yapmakta olan yönetici, öğretmen ve uzman öğreticiler bu Kanun hükümleri saklı kalmak üzere;

a) Sosyal güvenlik ve özlük hakları yönünden; 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile 4857 sayılı İş Kanunu,

b) Yetki, sorumluluk, ödül ve cezalar ile bunların uygulanması bakımından; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 1702 sayılı İlk ve Orta Tedrisat Muallimlerinin Terfi ve Tecziyeleri Hakkında Kanun, 4357 sayılı Hususi İdarelerden Maaş Alan İlkokul Öğretmenlerinin Kadrolarına Terfi, Taltif ve Cezalandırılmalarına ve Bu Öğretmenler İçin Teşkil Edilecek Sağlık ve İçtimaî Yardım Sandığı ile Yapı Sandığına ve Öğretmenlerin Alacaklarına Dair Kanun ile 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, hükümlerine tâbidir.

*Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde engelli bireylere verilen aylık 8 saat bireysel ve/veya 4 saat grup eğitimi yetersizdir. Bakanlığımız tarafından söz konusu eğitim saatlerinin arttırılmasına yönelik çalışma yapılmakta mıdır?

*Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği kapsamında, engelli bireylerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki destek eğitim faaliyetlerinden yararlanmaları halinde ayda 8 saat bireysel ve/veya 4 saat grup eğitiminin tüm ücreti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Genel Müdürlüğümüzün söz konusu eğitimimin niteliğinin arttırılmasına yönelik çalışmaları devam etmektedir.

*Genel Müdürlüğünüz tarafından özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışmakta olan eğitim personelinin özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin çalışma yapılmakta mıdır?

*Genel Müdürlüğümüz tarafından özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki eğitimin niteliğinin arttırılması ve eğitim personelinin özlük haklarının iyileştirilmesi amacıyla çalışmalar devam etmekte olup, zaman içerisinde güncellenen mevzuat hükümleri ile söz konusu kurumlardaki çalışma koşullarının ve eğitim niteliğinin arttırılması amaçlanmaktadır."

*KAYNAK:ookgm.meb.gov.tr/www/sss.php

 

Özel Rehabilitasyonların Kamulaştırılması

tarih: 02.07.2020 | yazan: Ramazan

*(Yazı kaynağı: change.org/p/%C3%B6zel-rehabilitasyon-merkezleri-kamula%C5%9Ft%C4%B1r%C4%B1ls%C4%B1n?recruiter=false&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=psf_combo_share_initial&utm_term=share_petition&recruited_by_id=dc1ba7f0-7a4a-11ea-840e-034dd5a3ca1e )

*KONU : REHABILITASYON MERKEZLERİNİN KAMULASTIRILMASI TEKLİFİ

REHABILITASYON MERKEZLERİ KAMULAŞTIRILSIN, DEVLETİN PARASI DEVLETİN KASASINDA KALSIN

Bizler özel rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören çocukların aileleriyiz.
Rehabilitasyon merkezlerine öğrencilerin aldığı eğitim karşılığında ödenen ücretlerin ne kadarı eğitim için harcanıyor? Bu soru her engelli çocuk ailesinin olduğu gibi tüm toplumun sorması gereken bir sorudur. Biz engelli çocukların aileleri olarak rehabilitasyon Merkezlerindeki bazı tüccar zihniyetli kurum sahipleriyle yıllardır mücadele ediyoruz. Birçok özel rehabilitasyon merkezi, eğitimci olmayan kişiler tarafından açıldı ve sadece kar zarar hesabıyla yönetiliyor. Devletimizin bu gidişe bir son vermesi için özel rehabilitasyon merkezlerinin kamulastirilmasi gündeme alınmalıdır. Kamulaştırma yapılması için aranan temel unsur kamu yararına veya devlet yararına kamulaştırma yapılması hususudur.
Rehabilitasyon merkezlerine yapılacak bir kamulaştırma hem kamu hem de devlet yararına olacaktır.
KAMU YARARI oluşturacak haller
1- Yürürlükteki haliyle rehabilitasyon merkezleri açma yetkisi verilirken yatırımcının eğitim düzeyine bakılmaz. Yani ilkokul mezunu bir işletmeci rehabilitasyon merkezi açıp yönetebilir. Hal böyle iken ülkemizdeki kurucu müdürlerin büyük bir bölümünün eğitim camiasından uzak olması, bu kurumların sadece ticarethane olarak görülmesine ve bu amaçla yönetilmesine sebebiyet vermiştir. Bu sebepten eğitim gören engelliler de hak ettikleri kaliteli eğitimi görememektedir.
2- Öğrencilerin eğitim göreceği kurumu seçme hakkı olduğundan şu an birçok rehabilitasyon merkezi : çeşitli vaad, promosyon hatta nakdi desteklerle velilerin kendilerini seçmesini sağlamaktadır. Bu durum, velinin kurumdaki eğitimin kalitesini sorgulamasına engel olmakta, engelli çocukların sömürülmesine neden olmaktadır.
3- Engelli bireyler, sadece mavzuattaki yükümlülükler ekseninde dizayn edilmiş kurumlarda, eğitim materyallerinden yoksun bir eğitim görmektedir çünkü işletmeciler maddi yük getireceğinden bu yükümlülüklerini yerine getirmemektedir.
4-Toplumda kendine yer bulamamış birçok engelli, alacağı kaliteli bir eğitimle iş gücüne katkı sunacak, toplumsal yaşama etkin katılım sağlayacaktır.
5- Öğretmenlerle 1 yıllık sözleşme yapılması, bir öğrencinin aynı öğretmenle uzun yıllar çalışmasına engel olmaktadır ve birçok merkez, öğretmenlerine yıl sonunda zam yapmadığı, tazminat ödemek istemediği için bu yıllık sözleşmeler yenilenmemekte, her yıl çocukların öğretmenleri değişmektedir. Bu da eğitimde sürekliliğin kaybolmasına neden olmaktadır.
DEVLET YARARI oluşturacak haller:
1 - Rehabilitasyon merkezi işletmecilerinin kasasına giren kar tamamıyla devletimizin kasasına girecektir.
2- Rehabilitasyon merkezlerinde çalışan 60bin personel devlet bünyesinde çalışacaktır, böylece ek bir harcama yapmadan devlet kadroları genişleyecektir.
3- Rehabilitasyon merkezlerinin nitelikli eğitimle buluşmasıyla engelliler iş gücüne katılacak ve ulusal kalkınmaya destek olacaktır.
4- BM Engelli Hakları Sözleşmesine imza atılması ile kazanılan prestij, bu kamulaştırma ile ileri boyutlara taşınacak ve birçok ülkenin örnek alabileceği bir engelli politikasının temeli olacaktır.

Tüm bu oluşacak yararlar göz önüne alınırsa, çözüm kamulaştırmadır.
Engelli ailelerinin bu sorununa çözüm olmak için, özel rehabilitasyon merkezlerinin kamulaştırılması teklifimize lütfen siz de bir destek verin.

 

Özel Eğitim

zorla istifa durumu..

Tarih: 09.02.2024 | Yazan: Ramazan

*instagram.com/p/C01LS44tNXz/
*ozelsektorogretmenhukukidestek, 8h, #özelsektör #özelsektöröğretmenleri #istifa, 12 beğenme, 14 Aralık 2023
*seck_in79, 18Arlk23,"Kim tanık olur bu zamanda işten çıkarılma korkusu varken"
"@seck_in79(Seçl.Seçkn.),rmzn yorum; AYNI DURUMDA OLAN BİR BAŞKASI TANIK OLUYOR, ONUN TANIKLIĞI DA YETERLİ OLMUYOR; ÇÜNKÜ işveren tarafı kendi lehine yandaşlarına YALANCI ŞAHİTLİK YAPTIRIYOR, BÖYLE Bİ DURUMDA DA TABİİ Kİ HÂKİMİN KAFASI KARIŞIYOR, BİRAZ SENİ BİRAZ DA KARŞI TARAFI HAKLI BULUYOR, KİMSE DARILIP GÜCENMESİN MADEM DER GİBİ.. BİR YOL DAHA VAR, AMA ZAHMETLİ; RESMÎ NİTELİK KAZANDIRILMIŞ EVRAKIN ADLÎ-KRİMİNAL İNCELENMESİ..KAĞITLARDAKİ İMZALARIN, TARİHLERİN, VS. TARAFSIZ UZMANLARCA İNCELENMESİ.."

Değerler Eğitimi

Tarih: 29.09.2021 | Yazan: Ramazan

"DEĞERLERİMİZLE VARIZ.."
DİYANET ÇOCUK
youtube.com/watch?v=Hao-6aP_shE
*ÖZ DENETİM, DÜRÜSTLÜK, ADALET, SORUMLULUK, YARDIMSEVERLİK, DOSTLUK, SAYGI, SEVGİ, SABIR,..

MEB..

Tarih: 01.01.2021 | Yazan: Ramazan

//ozelegitimcocuk.meb.gov.tr/

Ders çalışma

Tarih: 26.06.2020 | Yazan: Ramazan

Örnek bazı siteler:
*sanalokulumuz.com/3sinif-toplama-islemi-problemleri-cozumlu-sorular/283

Ynt: Ders çalışma

Tarih: 30.06.2020 | Yazan: Ramazan

ALFABEYİ EZBERLEYELİM..
*youtu.be/EhJ58bXuw2A

Ynt: Ders çalışma

Tarih: 04.07.2020 | Yazan: Ramazan

Okuma Yazma Öğreniyorum, örnek bazı videolar, kaynak:
youtube.com/watch?v=A3oZ51V28Kw

Ynt: Ders çalışma

Tarih: 09.08.2020 | Yazan: ramazan

onceokuloncesi.com/eslestirme-calismalari/

Ynt: Ders çalışma

Tarih: 12.08.2020 | Yazan: Ramazan

UZUNLUK SIRALAMA..
*dersoyunlari.com/Uzunluk-Siralama-oyununu-oyna2056.html#.XzPTTor_zIU

Ynt: Ders çalışma

Tarih: 12.08.2020 | Yazan: Ramazan

SESLER HECELER..
*youtube.com/watch?v=YxruNXkwQtw&list=RDCMUCElcI52obiAR5zAEBuuAdbw&index=10

Ynt: Ders çalışma

Tarih: 12.08.2020 | Yazan: Ramazan

BİRER RİTMİK SAYMA-100'E KADAR..
*youtube.com/watch?v=35nBr4IFH7c

1 | 2 | 3 >>

Yeni yorum

(mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.3071.pdf)

(mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=3071&MevzuatTur=1&MevzuatTertip=5)