T

Biyografiler

Tahsin Gerekli

Tahsin Gerekli

15 Temmuz gecesi, FETÖ hainlerine direnmek için İBB binası önüne gelen 39 yaşındaki Tahsin Gerekli, Vezneciler’de açılan ateş sonucu şehit edildi. Evli ve 5 çocuk sahibi Gerekli, tekstil işçisiydi.

“Darbe girişimini duyar duymaz koştu”

Şehidin babası Nuri Gerekli, “15 Temmuz gecesi oğlum bu darbe girişimini duyar duymaz arkadaşlarıyla beraber, ilk olarak Bayrampaşa Çevik Kuvvet önüne, daha sonra Vatan Caddesine, ardından da Saraçhanedeki İBB binasına koşmuş. FETÖ terör örgütüne karşı orada şehit düşmüş. Haberi bize gece saat 02.30’de ulaştı. Oğlum şehadet şerbetini içti. Allah rahmet eylesin. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin” dedi.

Şehit Tahsin Gerekli Şirinevler Ulu Cami'de kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliğinde defnedildi. Şehidin ismi İstanbul Avcılar’da bir imam hatip ortaokuluna verildi.

Tevhit Akkan

Tevhit Akkan

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında 2 oğlu gazi, kendisi şehit olan Tevhit Akkan, Genelkurmay Başkanlığı’nın önünde darbecilere direnirken oğullarının kollarında şehit oldu.

Şehidin oğlu Nahit Akkan, kalkışma haberini aldıktan ve durumun ciddiyetini gördükten sonra evde duramayarak kardeşi Emrah Akkan’ı da alıp babasının evine gitti. Şehit Tevhit Akkan ise meydanlara inmek ve vatanını müdafaa etmek için oğullarını hazır bekliyordu. Genelkurmay Başkanı’nın kaçırıldığı haberi üzerine bayraklarla Genelkurmay Başkanlığı’na doğru giden Akkan ailesi, tankları görene kadar arabalarını sürdü. Babası Şehit Tevhit Akkan’dan bayrağı alan Nahit Akkan ve arkadaşı tankların üzerine doğru yürürken yoğun ateş bombardımanı altında kaldılar.

Timur Aktemur

Timur Aktemur

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi olayları öğrenir öğrenmez Boğaziçi Köprüsüne gitmeye karar veren ve çıkarken eşine, “Beyaz gömleğimi ver eğer üzerim kan olursa bayrağımızın rengini alır” diyerek evden çıkan Timur Aktemur, darbeci hainlerin kurşunlarıyla şehit oldu.

15 Temmuz akşamı olayların ilk saatlerinde babasının arayarak “Oğlum ortalık karışık dışarı çıkma” dediği Aktemur, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine onları dinlemeyerek sokağa çıkma kararı verdi. Eşine, “Beyaz gömleğimi ver eğer üzerim kan olursa bayrağımızın rengini alır” diyerek beyaz gömleğini giyip ailesi ile helalleşip Kısıklı’ya gitti. Beraberindeki arkadaşlarının bir kısmı araçları ile Boğaziçi Köprüsü’ne gideceklerini söyleyince Timur’da onlarla birlikte hareket etti. Timur Aktemur, gişelerin önünde darbecilerin açtığı ateş sonucu 01.44’te şehit oldu.

İyi bir koltuk ustasıydı

Kardeşi Ergin Aktemur, abisini aradı ancak telefonu başka biri açtı, “Telaşlanmayın, yakınınız yaralandı, Anadolu yakası istikametine hususi bir araçla gönderdik” dedi. Abisinin yaralandığını öğrenen Ergin Aktemur, sabaha kadar bütün hastaneleri dolaştı ancak abisini bulamadı. Saat 07.30’da Haydarpaşa Numune Hastanesi’nden dönerken ambulanstan anons edilen şehit isimlerinin arasında abisinin adını duydu. Hastane morgunda da abisini bulamayan Ergin Aktemur’a hastanede yer olmadığı için Timur’un cenazesinin gasilhaneye gönderildiğini öğrendi. Ailesi en son Adli Tıp’ta bulduğu Aktemur’u, cenaze töreninin ardından Ihlamurkuyu Mezarlığı’na defnetti.

36 yaşındaki koltuk ustası Timur Aktemur, evli ve 3 çocuk babasıydı.

Şehidin ismi İstanbul Bahçelievler’de bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

Tolga Ecebalın

Tolga Ecebalın

Hain darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla dışarı çıkan ve Saraçhane’ye giden Tolga Ecebalın, hainlerin silahıyla yüzünden vurularak şehit oldu.

15 Temmuz akşamı babası Tarkan Ecebalın ile birlikte Saraçhane’de bulunan İ.B.B. binasının önüne giden Tolga Ecebalın, şehit olmadan önce babasına, “Bu iş başka bir şey baba, eğer büyükler çık dediyse Allah bize şehit olmayı nasip eder” dedi. Darbeci hainler tarafından açılan ateş sonucu yüzünden yaralanan Tarkan Ecebalın yere düştü. O sırada ateş altında kalan başka bir gence yardıma gitmiş olan baba Tarkan Ecebalın yardım ettiği genci kurtardı ancak oğlunu kurtaramadı. Tolga Ecebalın, yüzüne isabet eden kurşunla şehit oldu.

Önceki evliliğinden 2 çocuğu olan Tolga Ecebalın, nişanlıydı ve 29 Eylül’de düğünü olacaktı. 27 yaşındaki şehit, Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verildi.

15 Temmuz FETÖ'cü hain darbe girişimi sırasında şehit olan Tolga Ecebalın'ın babası Tarkan Ecebalın, oğlunu Medine'de Peygamber efendimizin kabrinin yanı başında gördüğünü söyledi. Tarkan Ecebalın, Tolga'nın silüetinin yansıdığı fotoğrafı, katıldığı canlı yayında gösterdi.

Evi müze oldu

Tolga Ecebalın'ın babası Tarkan Ecebalın şehit oğlunun hatıralarını her zaman yaşatmak ve her an onun anılarıyla yaşamak için oğlunun Balat'ta yaşadığı evi müze haline getirdi. Baba Ecabalın tarafından müze haline getirilen evde, 15 Temmuz şehidinin kullandığı her eşyası sergileniyor. Şehidin damatlık kıyafetlerinden sünnetlik kıyafetlerine kadar bütün eşyaları ziyarete açıldı. 'Oğlum bu evde yaşıyor' diyen şehit babası, müzeyi tüm vatandaşların ziyaret edebileceğini söyledi.

Turgut Solak

Turgut Solak

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı’nda görevli olan polis memuru Turgut Solak, FETÖ’cü hainlerin bombalı saldırısı sonucu şehit düştü.

Şehit Turgut Solak, Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı’nda polis memuru olarak çalışıyordu. Görevde olduğu 15 Temmuz gecesi boyunca FETÖ’cü askerlerin saldırılarına maruz kalan ve saldırılar sırasında karşı grupla mücadele eden özel harekât polisi Turgut Solak, arkadaşlarıyla birlikte şehit düştü.

Turgut Solak’ın cenazesi Balıkesir’in Altıeylül ilçesine bağlı Ovabayındır Kırsal Mahallesi’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

“Biz devletin bekçileriyiz”

Şehit Turgut Solak, kendisine işine adamış, vatan ve millet sevdalısı biri olarak biliniyordu. Özel harekâtta görev aldığı süre içinde Hakkâri ve Afganistan’da bulundu.

38 yaşındaki Şehit Turgut Solak, evli ve 5 yaşındaki Alper Solak ve 9 yaşındaki Beyza Solak’ın babasıydı.

Şehidin ismi, memleketi Balıkesir’de bir fen lisesine verildi.

Türkan Türkmen Tekin

Türkan Türkmen Tekin

FETÖ mensuplarının darbe girişimini püskürtmek amacıyla 15 Temmuz'da evlerinde oturmak yerine sokağa çıkmayı tercih eden kahraman kadınlardan biri olan Malatyalı Türkan Türkmen Tekin, Atatürk Havalimanı’nın darbeciler tarafından işgal edildiği haberini alır almaz ailesiyle birlikte Esenler’den yürüyerek yola çıktı.

Eşi Ramazan Tekin ve çocuklarıyla ilk önce Esenler Atışalanı Karakolu'na giden Türkan Tekin, burada toplanan vatandaşlarla Atatürk Havalimanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yolda ön sıralarda mücadele eden Türkan Tekin, darbeci askerlerin vatandaşların üzerine sürdüğü tankın altında kalarak ağır yaralandı. Çevredeki vatandaşların yardımıyla hastaneye kaldırılan Tekin, kurtarılamayarak şehadet şerbetini içti. Namusu, vatanı, bayrağı için şehit olan 43 yaşındaki Türkan Tekin'in çocukları; 20 yaşında Berkay, 18 yaşında Buket ve 11 yaşındaki Sümeyye annesiz kaldı.

“Eşim kollarımda şehit oldu”

Şehidin eşi Ramazan Tekin yaşadıkları o geceyi şöyle anlattı: "Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Meydanlara çıkın' çağrısını yaptıktan sonra eşim apar topar hazırlanmaya başladı. Tesettürlü olmasına rağmen saniyeler içinde giyindi, ayakkabılarını bile giymeden terliklerle aşağıya indi. 'Vatanımız için, hadi çabuk ol' diye bağırıyordu. Esenler'de son durak karakoluna kadar yürüdük. Sonra sularımızı alıp dualar ede ede havalimanına gidiyorduk. Yolda yürürken bir anda ışıklar kesildi ve tank eşimi altına aldı. O sesi hiç duyamadım. Sanki dünya durmuştu o an. Tankı görmememiz için ışıkları kesmişler. Tankın altından çıkarmaya çalıştım ağlayarak. Ne yapacağımı şaşırmıştım. Eşim kollarımda şehit oldu."

“Benim bacım mücahideydi, lütfen idam gelsin”

Kardeşi Sevgi Menteş, Türkan Tekin'in hayatını mücadele içinde geçirdiğini söyledi. Menteş, "Yıllarca başörtüsü mücadelesi verdi. Elindeki son parasını başkasına verecek kadar cömertti. Darbe girişimi olunca hemen beni aradı. 'Dikkat edin' dedi ve telefonu kapattı. Son konuşmamız o oldu. Sonra aradım, ulaşamadım. Meğerse tank ezmiş onu. Saat 4'te haberi geldi. 'Bacım ölmüş!'. Oğlum 'Teyzem şehit olmuş anne' dedi. Biz bacımla ülkemiz ne zaman bir tehditle karşılaşsa hemen secdelere kapandık, Kur'anlar okuduk. Evlenince düğünün camide olmasını istedi. Benim bacım mücahideydi. İslam uğruna, ümmet uğruna koştu, gitti. Vatanını, ülkesini çok severdi. Ah o tankı bir bulsam... Lütfen idam gelsin. Bacımın kanı yerde kalmasın" dedi.

Cumhurbaşkanı acılı aileyi aradı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı bir konuşmada, “Benim Türkan kardeşim de (Türkan Türkmen Tekin) o tanklar, zırhlı araçlar, onu köşeye sıkıştırdığında, onun bedeni paramparça olduğunda, o sadece Allah'a yürüyordu, o sadece şehadete yürüyordu. Onlar Nene Hatunların varisleriydi” açıklamasında bulunmuştu.

Darbe girişimi sırasında gelişen olaylardan sonraki konuşmalarında bahsettiği şehit Türkan Türkmen Tekin’in ailesini telefon ile arayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun aracılığıyla şehidin eşi ve oğluyla görüştü. Erdoğan başsağlığı dileklerinde bulundu ve “Şehitlerimizin kanı, bizim zaferimizin müjdecisidir” dedi.

Şehit Tekin için İstanbul Esenler Namık Kemal Camisinde ikindi namazı sonrası cenaze namazı kılındı. Tekin’in cenazesi Habibler Yeşil Yayla Mezarlığı’na defnedildi. Şehidin ismi, Kütahya’da bir mesleki ve teknik liseye verildi.

Öğeler: 1 - 6 / 6

TAHSİN GEREKLİ

TEKSTİLCİ

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1976
 • Şehadet Tarihi14 Temmuz 2016
 • Memleketiİstanbul
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı5
 • MesleğiTekstilci

 

TEVHİT AKKAN

EMEKLİ

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1955
 • Şehadet Tarihi13 Temmuz 2016
 • MemleketiErzurum
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı4
 • MesleğiEmekli

 

TİMUR AKTEMUR

MOBİLYA USTASI

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1985
 • Şehadet Tarihi15 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı3
 • MesleğiMobilya Ustası

 

TOLGA ECEBALIN

SATIŞ DANIŞMANI

 • Doğum Tarihi30 Eylül 1989
 • Şehadet Tarihi14 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuBekar
 • Çocuk Sayısı2
 • MesleğiSatış Danışmanı

 

TURGUT SOLAK

POLİS

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1977
 • Şehadet Tarihi15 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı2
 • MesleğiPolis
 • Çalıştığı KurumGölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı

 

TÜRKAN TÜRKMEN TEKİN

SATIŞ TEMSİLCİSİ

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1972
 • Şehadet Tarihi14 Temmuz 2016
 • MemleketiMalatya
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı3
 • MesleğiSatış Temsilcisi

 

Konu - Sayfa Ayıraçları