D

Biyografiler

Davut Karaçam

Davut Karaçam

"15 Temmuz gecesi FETÖ'nün darbe girişiminde şehit olan 51 yaşındaki Davut Karaçam, "gün oturulacak gün değil" diyerek gittiği Genelkurmay Başkanlığı önünde şehit düştü."

Yatsı namazından geldikten sonra televizyondan gelişmeleri takip eden Davut Karaçam, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısını duyduktan sonra dışarı çıkma kararı verdi. Babasının dışarıya çıkarken önce yakınlarına haber vererek meydanlara gitmeye çağırdığını söyleyen Ali Karaçam, o akşamı şöyle anlattı: "Annem, 'Oğlum, baban çıkıyor' dedi. Ben de hemen babamın peşinden gittim. Konvoy halinde çıktık. Araçlar, nereye gidiyorsa oraya doğru gittik” dedi.

“Babamla yan yanaydık..”

Genelkurmay Başkanlığı’na gelen Davut Karaçam, yola hizalanan tanklar yüzünden oğlu ile birlikte yürüyerek devam etti. Jetlerin sürekli alçak uçuş yaptığı sırada ilk ateşin açıldığını söyleyen Ali Karaçam, olay anını böyle anlattı: “Araçlar, tankların önüne hizalanmıştı. O esnada, en arka taraftan ateş açıldı ilk olarak. Daha sonra tankın üzerinden komple halkın üzerine ateş açıldı. O sırada babamla yan yanaydım. Babam, vuruldu ve yere düştü. Öndeki tanktan açılan ateş sonucunda vuruldu. Babamın dışında, o sırada birçok kişi şehit oldu.”

Karaçam’ın vurulduğu anda tankların araçları ezerek halkın üzerine gelmeye başlamasıyla 25 yaşındaki oğlu kelime-i şehadet getirmeye çalışan babasını kenara çekti. Oğlu tarafından yoldan geçen bir araca bindirerek hastaneye kaldırılan Karaçam’a yol boyunca kalp masajı yapıldı. Yaralı olarak hastaneye götürülen Davut Karaçam, gece 03.00 civarı şehit oldu.

“Bugün olsa yine gönderirim”

Davut Karaçam'ın eşi Semra Karaçam, olası bir tehdit karşısında her zaman devlete sahip çıkacaklarını dile getirerek, "Eşimi kaybettim ama bugün olsa, yine eşime karşı çıkmazdım. Engel olmam, aynen gönderirim, kendim bile giderim. Zaten, o gün de eşimle birlikte gidecektim. Başkasının arabasıyla gittikleri için ben gidemedim." açıklamasında bulundu.

Davut Karaçam, 51 yaşında branda ve tente satan bir esnaftı. Aslen Ankaralı olan Karaçam’ın 22 ve 25 yaşlarında 2 erkek çocuğu vardı. 15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişimine direndiği sırada Genelkurmay Başkanlığı’nda şehit düşen Davut Karaçam, 17 Temmuz’da Ankara’da defnedildi.

Şehidin ismi, Muş’ta bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

Demet Sezen

Demet Sezen

15 Temmuz darbe girişimi gecesi FETÖ’cü hainlerin bombaladığı Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda şehit olan polislerden biri de 31 yaşındaki Demet Sezen’di. Çağrılmayı beklemeden göreve giden Sezen, meslektaşı ve eşi Hakan Sezen’e 3 yaşındaki oğlunu emanet etmişti. Başkanlığa atılan ikinci bombada şehit düşen Demet Sezen, şehit aileleriyle özel olarak ilgileniyordu.

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz günü nöbetçi olan Demet Sezen, saat 22.30 sularında işinden çıkarak eşi ve oğluyla birlikte evine geldi. O ana kadar hiçbir şeyden haberi olmayan Sezen ailesi eve geldiklerinde bir grup hain tarafından darbe kalkışmasının yaşandığını öğrendi. Hemen hazırlık yapan Demet Sezen, eşine “Sen gelme çocuğun yanında kal, bir şey olursa haberleşiriz” diyerek evden çıktı.

“Niyeti şehit olmaktı”

Özel Harekat’a giden ve şehit olmadan 5 dakika önce eşini arayan Demet Sezen, Genelkurmay Başkanlığı’na göreve gideceklerini haber verdi. Eşinin atılan ikinci bombada şehit düştüğünü söyleyen Hakan Sezen, “Sevdiği işi yapıyordu, niyeti de şehit olmaktı. Nasip oldu. Beraber çalıştığı arkadaşlarına da bunu sürekli söylerdi” diye konuştu.

Şehit aileleriyle görüşüyordu

Özel Harekat Daire Başkanlığı İnsan Kaynakları Şubesi Sosyal Hizmetler Bürosu'nda çalışan Demet Sezen, şehit ailelerine acı haberi vermekle görevliydi. Şehit haberlerinden çok etkilenen Sezen, şehit annelerine, eşlerine yalnızca haber vermekle kalmıyordu. Şehit çocuklarına hediyeler alarak onları sık sık ziyaret eden Sezen, bu işi gönüllü olarak yapıyordu.

31 yaşında şehit olan 1 çocuk annesi Demet Sezen’in ismi, Ankara Yenimahalle’de bulunan bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

Dursun Acar

Dursun Acar

Özel Harekat Daire Başkanlığı Eğitim Şube Müdürü olarak 15 Temmuz gecesi Ankara’da görev başında olan Dursun Acar, gece yarısından sonra gerçekleşen bombalı saldırısı sonrası şehit düştü. 2 kız babası olan Acar, bayramda görüştüğü ailesine şehit olmak istediğini söylemişti.

FETÖ darbe girişimi sırasında görevli olduğu Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda bulunan Acar, asker görünümündeki teröristlerin saldırısından yarım saat önce kardeşi Necati Acar’la görüşmüştü. Ankara’da durumun iyi olmadığını belirten Acar, 00.15’te atılan ilk bomba sonucu şehit oldu. Ağabeyinin şehit olmayı dilediğini belirten Necati Acar, en son bayramda görüştüklerini söyledi.

Şehit Dursun Acar’ın cenazesi 18 Temmuz Pazartesi günü memleketi Artvin’nin Yusufeli ilçesinde defnedildi.

Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda görevli Eğitim Şube Müdürü 44 yaşındaki Dursun Acar’ın 13 ve 17 yaşlarında 2 kızı vardı. Teröristlerle daha önce de karşı karşıya gelen Acar, Erzurum, Trabzon, İzmir, Ardahan ve Kars’ta görev yapmıştı.

Şehit Dursun Acar’in ismi, İzmir’in Gaziemir ilçesindeki bir ortaokula verildi.

DAVUT KARAÇAM

ESNAF

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1964
 • Şehadet Tarihi15 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı2
 • MesleğiEsnaf

 

DEMET SEZEN

POLİS

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1984
 • Şehadet Tarihi14 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı1
 • MesleğiPolis
 • Çalıştığı KurumÖzel Harekat Daire Başkanlığı İnsan Kaynakları Şubesi Sosyal Hizmet Bürosu

 

DURSUN ACAR

POLİS

 • Doğum Tarihi18 Ekim 1972
 • Şehadet Tarihi15 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı2
 • MesleğiPolis
 • Çalıştığı KurumGölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı

 

Konu - Sayfa Ayıraçları