N

Biyografiler

Necati Sayın

Necati Sayın

62 yaşında ve 5 çocuk babası olan Necati Sayın, 15 Temmuz akşamı iki kızı ve damadıyla darbecilere karşı koymak sokağa çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla vatanları için sokağa çıkan aileden 2 kişi şehit, 2 kişi de gazi oldu.

Genelkurmay Başkanlığı’na giden kavşağın önünde üzerlerine doğru gelen tanktan kaçmaya çalışan aileden Necati Sayın, Damadı Fazıl Gür ve Ülkü Sayın bulundukları yerdeki köprüden aşağıya düştü. Necati Sayın hastaneye kaldırıldı. Ancak sabaha karşı şehadete kavuştu. Sayın’ın damadı Fazıl Gür de şehit düşenler arasındaydı.

Aynı aileden 2 şehit, 2 gazi

15 Temmuz akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla dışarı çıkan Necati Sayın’ın yanında kızları Ayşegül Sayın, Ülkü Sayın ve damadı Fazıl Gür de bulunuyordu. Arabayla Kızılay Meydanı’na giden aile, arabalarını burada bıraktı ve Genelkurmay Başkanlığı’na doğru yürümeye başladı. Genelkurmay’a yakın kavşakta bir tankın arabayı altına alarak insanların üzerine doğru geldiğini gören aileden Necati Sayın, Ülkü Sayın ve Fazıl Gür bulundukları yerdeki köprüden aşağı düştü. Şehidin diğer kızı Ayşegül Sayın ise köprüde asılı kaldı. Necati Sayın yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Gülümseyerek durumunun iyi olduğunu anlatan Necati Sayın, saat 05.30’da şehadete kavuştu. Sayın’ın kızıyla evli olan Fazıl Gür de şehit oldu.

“Vatan iyiyse iyiyim”

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi babasını ve eniştesini şehit veren ve ablasıyla birlikte yaralanan Ayşe Emine Sayın, o geceyi Yeni Şafak’a şöyle anlattı: “Babam tanklara taş atarken bizi unuttu. Ben de elime taş aldım ama atamadım. Masum birine gelirse zarar görür diye atamadım. Babam “Pensilvanya'nın itleri hepiniz gebereceksiniz" diye bağırdı. Bunu söyledikten sonra tank hızlıca üzerimize geldi, herkes yol kenarlarına çekiliyordu. Babam ve Ülkü ablam yolun ortasına çıkarak, “Gel, gel ezecek misiniz" diye bağırdı. Çığlıklar ve Allah-u Ekber sesleri birbirine karışıyordu. 5 saniyede 2 metre sürüklendim. Sağ ayağımın koptuğunu zannettim. Tünelden sarktım. Bir an gözümü açtım, aşağıda Fazıl eniştem, babam ve ablam hareketsiz yatıyordu. Eğer ben düşsem onların üzerine düşecektim. Bir an “3'ü şehit oldu, ben de gazi oldum" diye düşündüm. O esnada tanklar halen geçiyordu. İnsanlar aşağıya patır patır düşüyordu. Nasıl oradan çıktığımı hatırlamıyorum. Biri beni hastaneye götürdü. Babamın ciğeri patlamış. Hastaneye gittiğinde zor nefes alıyormuş, abim babama “Nasılsın?" diye sorduğunda “Vatan iyi ise iyiyim, çok şükür Elhamdülillah" dedikten sonra 05.30 civarında şehit olmuş.”

Şehit Necati Sayın, 17 Temmuz Pazar günü Ankara’da defnedildi. Şehidin ismi, Adıyaman’da bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

Necmi Bahadır Denizcioğlu

Necmi Bahadır Denizcioğlu

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni bombalayan darbecilerin helikopterden açtığı ateşle şehadete yürüyen Necmi Bahadır Denizcioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı çok sevmesiyle tanınıyordu.

50 yaşındaki Giresunlu şehit Necmi Bahadır Denizcioğlu, serbest meslekle uğraşıyordu. İlk eşinden 22, ikinci eşinden 9 yaşında kızları olan Denizcioğlu, 15 Temmuz akşamı olaylar başladığı sırada eşi Pınar Denizcioğlu ile telefonla görüşmüş ve “Bu hainleri biliyoruz, biz de çıkacağız bu çapulculara böldürmeyiz. Sadece oy vermekle olmaz” diye konuşmuştu.

Kuzenleriyle birlikte Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne doğru yürüyen ve darbeci hainlere karşı çıkan Denizcioğlu, helikopterden açılan ateş sonucu olay yerinde şehit düştü. Ankara Atatürk Hastanesi’ne getirilen ilk şehit olan Necmi Bahadır Denizcioğlu’nun şehadet haberi, eşine Pazar günü Ankara’ya geldiğinde verildi.

“Erdoğan’ın vatan sevgisini seviyorum”

Eşinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aşırı sevdiğini ve bu sevgiyi zaman zaman kıskandığını söyleyen Pınar Denizcioğlu, bir gün neden Cumhurbaşkanını ailesinden daha çok sevdiğini sorduğunu ve Şehit Necmi Bahadır Denizcioğlu’nun, “Onun vatan sevgisini seviyorum, vatan olmazsa siz de olmazsınız” cevabını verdiğini söyledi. Pınar Denizcioğlu, bu sevgiden dolayı şehadetin de eşine nasip olduğunu ifade etti.

Şehit Necmi Bahadır Denizcioğlu, 18 Temmuz Pazar günü Ankara’da Karşıyaka Şehitliğine defnedildi.

Nedip Cengiz Eker

Nedip Cengiz Eker

Şehit Nedip Cengiz Eker, Marmaris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumak için yola çıkan ve FETÖ’nün darbeci hainleri tarafından otomatik silahlarla taranan polislerden biriydi. Cumhurbaşkanı’nın kaldığı otele yapılan baskında vurulan Eker, olay yerinde şehadete kavuştu. Arkasından ağlayanı olmasın diye yıllarca evlenmek istemeyen Şehit Eker’in, son zamanlarda yuva kurmak istediği ortaya çıktı.

Elazığlı şehit Nedip Cengiz Eker, 41 yaşında ve bekardı. Bir kız kardeşi olan Eker, Muğla’da polis olarak görev yapıyordu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Maliye Bölümü’nü bitiren Nedip Cengiz Eker, daha sonra polislik sınavlarına katılmış ve İzmir’deki polislik okulundan mezun olduktan sonra göreve başlamıştı.

“Çok temiz yetiştirdik”

Kendisine 15 Temmuz akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için koruma görevi verilen Eker, yanındaki ekiple birlikte Marmaris’e, Cumhurbaşkanı’nın kaldığı otele gitti. İlk önce oteli tarayan darbeci askerler, sonrasında otelin etrafına gizlendi. Şehit Eker’in de içinde bulunduğu polis ekibinin yaklaşmakta olduğunu gören darbeci hainler, polisleri de taramaya başladı. Saat 03.45 sularında gerçekleşen olay sonucu Polis Memuru Nedip Cengiz Eker, olay yerinde şehadete kavuştu. Tüm Marmaris’in oğlunun cenazesinde ağladığını anlatan Baba Nihat Eker, oğlu için “Biz onu çok temiz yetiştirdik” diye konuştu.

Şehit Nedip Cengiz Eker, 17 Temmuz Pazar günü Aydın’ın Efeler ilçesinde defnedildi.

Şehidin ismi, memleketi Aydın Efeler’de bulunan bir mesleki ve teknik anadolu lisesine ve Tunceli’de bulunan bir ortaokula verildi.

Niyazi Ergüven

Niyazi Ergüven

Ankara Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı’nda görevli olan Niyazi Ergüven, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi daireye atılan ikinci bombalı saldırıda şehit düştü. Şehit Polis Memuru Ergüven, tayindeki görevi bittikten sonra evlenmek istiyordu.

Evin en küçük çocuğu olan Kahramanmaraşlı Şehit Niyazi Ergüven, Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda görevli polis memuruydu. Polis Meslek Yüksekokulunu Niğde’de okuyarak mesleğine başlayan 26 yaşındaki Ergüven, daha önce Erzurum, Diyarbakır, Sur, Şırnak ve Urfa’da görev yaptı. Diyarbakır’daki görevinde yaralanan Ergüven’in son görev yeri Ankara’ydı.

“Şehit olmasıyla gurur duyuyoruz”

15 Temmuz akşamı evde olan ve göreve çağırılan Ergüven, hemen daireye gitti. Saat 12 civarlarında ablasıyla konuşan Şehit Ergüven, ablasına olayların olduğunu, telefonda konuşamayacağını ve kendilerini tekrar arayacağını söyledi. Telefonu kapatan Ergüven, bir daha ailesinden gelen çağrılara yanıt veremedi. Özel harekâta atılan ikinci bombada arkadaşlarıyla birlikte şehit düşen Ergüven, ağabeyleri ve amcası tarafından bir hastanenin morgunda bulundu.

Babası İsmet Ergüven oğlunun namaz kılan, inançlı ve uyumlu biri olduğunu söyledi. Ve “Şehit olmasıyla gurur duyuyoruz ama genç olması bizi üzüyor” diye konuştu.

Şehit Niyazi Ergüven’in cenazesi, 18 Temmuz Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta defnedildi.

Öğeler: 1 - 4 / 4

NECATİ SAYIN

İNŞAAT MÜHENDİSİ

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1953
 • Şehadet Tarihi15 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı5
 • Mesleğiİnşaat Mühendisi
 • Bitirdiği OkullarFırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

 

NECMİ BAHADIR DENİZCİOĞLU

SERBEST MESLEK

 • Doğum Tarihi4 Mayıs 1966
 • Şehadet Tarihi14 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuEvli
 • Çocuk Sayısı2
 • MesleğiSerbest Meslek

 

NEDİP CENGİZ EKER

POLİS

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1974
 • Şehadet Tarihi15 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuBekar
 • MesleğiPolis
 • Bitirdiği OkullarEskişehir Anadolu Üniversitesi Maliye

 

NİYAZİ ERGÜVEN

POLİS

 • Doğum Tarihi31 Aralık 1989
 • Şehadet Tarihi15 Temmuz 2016
 • Medeni DurumuBekar
 • MesleğiPolis
 • Bitirdiği OkullarNiğde Polis Meslek Yüksekokulu
 • Çalıştığı KurumGölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı

 

Konu - Sayfa Ayıraçları