Tesbîhat

Namazlardan sonra tesbîhatın hükmü nedir ve nasıl yapılır?

(kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/242/namazlardan-sonra-tesbihatin-hukmu-nedir-ve-nasil-yapilir-?enc=QisAbR4bAkZg1HImMxXRn5PJ8DgFEAoa2xtNuyterRk%3D)

Namazlardan sonra yapılan Tesbîhat ve Dualar, Namaza dâhil olmasa da Makbul İbadetler arasında yer aldığından müstehaptır. Tesbîhat konusunda Müslümanlara özel tavsiyelerde bulunan Hz. Peygamberimiz'in (S.A.S.) bizzat Kendisi de, Namazlardan sonra üç kere Allah’a(C.C.) İstiğfar eder ve şöyle buyururdu:


اللَّهُمَّ أَنْتَ السَّلاَمُ وَمِنْكَ السَّلاَمُ تَبَارَكْتَ يا ذَا الْجَلاَلِ وَالإِكْرَامِ
 

(Allah’ım, Selam Sen'sin; selamet de ancak Sen'dendir. Mübareksin. Ey Celal ve İkram sahibi!) (Müslim, Mesâcid, 135)
Namazlardan sonra otuz üçer kere “Sübhanallah”, “Elhamdülillah”, “Allahu Ekber” diyerek Allah’ı anmak da sahih hadislerle tavsiye edilmiştir. Hz. Peygamber (S.A.S.) bir hadis-i şerifinde, “Kim, her namazdan sonra otuz üç defa Sübhânallah, otuz üç defa Elhamdülillâh, otuz üç defa da Allahu Ekber der, sonra da yüze tamamlamak için;


لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ
 

(Allah’tan başka ilâh yoktur; yalnız Allah vardır. O Tektir, ortağı yoktur. Mülk O’nundur, Hamd O’na mahsustur. O’nun gücü her şeye yeter.) derse, günahları deniz köpüğü kadar çok olsa bile affedilir.” (Müslim, Mesâcid, 146) buyurmuştur. Bir başka Hadis'te de Namazlardan sonra otuz üç kez bu Tesbîhatı yapanın derecesine kimsenin ulaşamayacağı belirtilmiştir (Ebû Dâvûd, Vitir, 24).

Dijital Tesbih

(Not: Mouse ile kullanılır.)
Dijital Tesbih ile Namazlardan sonra otuz üçer (33) kere “Sübhanallah”, “Elhamdülillah”, “Allahu Ekber” Tesbîhatını sayabiliriz..