Eğitim

Başlık: Eğitim

Ynt: MEB'den Velilere Mesajlar..

Tarih: 05.09.2019 | Yazan: ramazan

ÇOCUĞUN BAŞARISIZLIĞINA NEDEN OLAN PEK ÇOK AİLESEL FAKTÖR BULUNMAKTADIR. EBEVEYNLERİ ARASINDA SAĞLIKLI BİR İLETİŞİMİN OLMAMASI, HUZURSUZ VE KAYGI VERİCİ EV ORTAMI, EBEVEYNLERİN HAYATLARINDAKİ SIKINTILARDAN KAYNAKLI ELEŞTİREL VE SABIRSIZ OLUNMASI, BASKICI TUTUM, ÇOCUĞUN ZORLANMASI, ÇOCUĞUN HATALARININ KABUL EDİLMEMESİ GİBİ DURUMLAR ÇOCUKTA KENDİNE GÜVENSİZLİK VE KAYGIYA NEDEN OLMAKTA VE BU DURUM BAŞARISIZLIĞA YOL AÇMAKTADIR.-020919-09:27:08

Ynt: MEB'den Velilere Mesajlar..

Tarih: 05.09.2019 | Yazan: RAMAZAN

HER ÇOCUĞUN YETERLİLİKLERİ, YETENEKLERİ VE İLGİLERİ FARKLIDIR. ÇOCUĞUNUZDAN YAPABİLECEKLERİNDEN FAZLASINI BEKLEMEK ONLARDAKİ KAYGI DÜZEYİNİ ARTTIRACAKTIR VE BU(,) BAŞARISINI OLUMSUZ ETKİLEYECEKTİR. ÇOCUĞUNUZU TANIMAYA, İLGİ, YETENEK VE DEĞERLERİNİ ÖĞRENMEYE ÇALIŞIN; ONU(,) İLGİ VE YETENEKLERİ DIŞINDAKİ ALANLARA ZORLAMAMALIYIZ.-040919-09:28:46.

Ynt: MEB'den Velilere Mesajlar..

Tarih: 06.09.2019 | Yazan: ramazan

ÇOCUĞUNUZUN OKUL BAŞARISINI ARTTIRMAK İÇİN ONUN HEDEF BELİRLEMESİNE YARDIMCI OLUN. ÇOCUĞUNUZUN NASIL DERS ÇALIŞMASI GEREKTİĞİ DEĞİL NİÇİN DERS ÇALIŞMASI GEREKTİĞİ SORUSUNUN CEVABINI BULMASINA YARDIMCI OLMAK BAŞARIYI SAĞLAMADA ÖNEMLİ ADIMLARDAN BİRİDİR.-060919-10:14:16.

Ynt: MEB'den Velilere Mesajlar..

Tarih: 12.09.2019 | Yazan: RAMAZAN

YAPILAN ARAŞTIRMALAR SONUCUNDA AİLE İÇİ İLETİŞİMİN BAŞARIYI ETKİLEYİŞİNE BAKILDIĞINDA, ÇOCUKLARIN OKUL BAŞARILARININ HUZURLU AİLE ORTAMLARINDA ARTTIĞI, BUNA KARŞIN ANLAŞMAZLIKLARIN YAŞANDIĞI HUZURSUZ AİLE ORTAMLARINDA YETİŞEN ÇOCUKLARIN HEM KİŞİLİK GELİŞİMLERİNDE HEM DE SOSYAL UYUMLARINDA SORUN OLDUĞU GÖRÜLMEKTEDİR.-09.09.19-10:20:00.

Ynt: MEB'den Velilere Mesajlar..

Tarih: 12.09.2019 | Yazan: RAMAZAN

ÇOCUĞUNUZDAN BEKLENTİLERİNİZDE AŞIRI SÖYLEMLERDEN VE ZORUNLULUK İFADELERİNDEN ( MUTLAKA KAZANMALISIN, DERECE YAPMALISIN, VB. ) KAÇINMALISINIZ. BU TÜR İFADE VE SÖYLEMLER ÇOCUĞUNUZUN KAYGISININ ARTMASINA SEBEP OLARAK BAŞARISINI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEBİLİR.-11.09.19-09:30:14.

Ynt: MEB'den Velilere Mesajlar..

Tarih: 19.09.2019 | Yazan: RAMAZAN

ÇOCUĞUNUZUN ZAMANI VERİMLİ KULLANMAK İÇİN DERS DIŞI FAALİYETLERİNE BELİRLİ ZAMAN DİLİMİ AYIRILMALI VE DERS ÇALIŞMA SAATLERİ BU FAALİYETLER İLE ÇAKIŞMAMALIDIR.-130919-11:01:11.

Ynt: MEB'den Velilere Mesajlar..

Tarih: 19.09.2019 | Yazan: RAMAZAN

ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISINDA OKUL VE AİLE DAYANIŞMASI ÖNEMLİDİR. ÇOCUĞUNUZUN ÖĞRETMENLERİ İLE İLETİŞİM KURUN, DEVAMSIZLIK VE BAŞARI TAKİBİNİ YAPIN, ARKADAŞ ÇEVRESİNİ TANIYIN, DERS İÇİ VE DERS DIŞI FAALİYETLERİNİ TAKİP EDİN, ÇOCUĞUNUZUN ÖZEL BİR DURUMU VAR İSE ÖĞRETMENİNE BİLGİ VERİN VE ÖĞRETMENLERİNİN ÇOCUĞUNUZ HAKKINDAKİ ÖNERİLERİNİ DİKKATE ALIN.-160919-10:57:40.

Ynt: MEB'den Velilere Mesajlar..

Tarih: 19.09.2019 | Yazan: RAMAZAN

ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISINI ETKİLEYEN ÖNEMLİ KONULARDAN BİRİ VERİMLİ DERS ÇALIŞMAKTIR. VERİMLİ ÇALIŞMAK ÇOK ÇALIŞMAK DEĞİL, BELİRLENMİŞ AMAÇLAR DOĞRULTUSUNDA ETKİLİ VE PLÂNLI ÇALIŞMAKTIR. PROGRAMLI BİR ŞEKİLDE DERS ÇALIŞMASI GEREKTİĞİ KONUSUNDA ÇOCUĞUNUZU TEŞVİK ETMELİSİNİZ.-180919-09:19:59.

Ynt: MEB'den Velilere Mesajlar..

Tarih: 21.09.2019 | Yazan: Ramazan

Çocuğunuzun çeşitli bahaneler ile okulu aksatmasına izin vermeyin ve bu durumu denetleyin. Derslerine engel olabilecek isteklerini uygun bir şekilde sınırlayın.-200919-11:36:15.

Özel Eğitim, Özel Çocuklar, ..

Tarih: 03.06.2019 | Yazan: Ramazan

https://m.yeniakit.com.tr/yazarlar/kivanc-tigli-bulut/atipik-otizm-ve-oyun-terapisi-28590.html
Kıvanç Tığlı Bulut
2019-05-26 01:02:00
Atipik otizm ve oyun terapisi
Değerli okuyucular, Atipik otizm, dil ve sosyal iletişimle ilgili sorunlar, dilin amaca yönelik kullanımındaki sorunlar, aşırı çekingenlik, aşırı utangaçlık, gündelik ve özel yaşamında belli ilkelere aşırı katı yaklaşım ve bağlılık gibi durumlarla ilişkili olarak göz önüne alınabilir.

Atipik otizmle tipik otizm arasındaki farklar oldukça tartışmalıdır. Araştırmalar ve sonuçları yeterli olmasa da elde edilen belli bulgular vardır; *Tipik otizmde, tanı kalıcıdır. Hafiften ağıra giden bir yelpazesi vardır. Dil sorunu bazı olgularda düzelir, ama çoğu kez kalıcıdır. Kendine zarar verme davranışı sıktır.

l Yaş, cins, ailede benzer durum özellikleri ve iletişim sorunu temelde atipik otizmle aynıdır. Stereotipilerin ağırlığı, sıklığı, şiddeti küçük yaşlarda atipik otizmle aynı olabilir ve ilerleyen yaşa rağmen değişmeden kalıcı olabilir.

l Zekâ en ağırdan en hafife kadar değişen düzeylerde geri olabilir. Dar ilgi alanı, takıntılı davranış, duysal belirtiler atipik otizmde görülenle aynı olabilir.

l Geç yürüyebilir. Öz bakım sorunları belirgindir ve ilerleyen yaşa rağmen kalıcı olabilir. Buna karşın atipik otizmde ilerleyen yaşla tanı değişebilir ve bir kişilik özelliğine dönüşebilir. Otizm belirtileri zamanla kaybolabilir; iyi eğitimle ve elverişli şartlarda tamamen normale dönebilir. Ağır formu yoktur ve hafif otizmden ayrılması zordur. Bu nedenle normal gelişimin bir parçası olarak görülebilir.
l Otizme özgü davranışlar belirli durumlarda (zorlanma) açığa çıkacak şekilde maskelenebilir veya değişik görünümler altında gizlenebilir (yalancı dışa dönüklük vb.). Mizahı anlama ve oluşturmada, karşı cinsle ilişki başta olmak üzere insan ilişkilerinde hep ciddi sorunlar yaşanır.

l Dil sorunu varsa kısa sürelidir; sonuç olarak düzgün gramer ve fonoloji ile konuşurlar. Kendine zarar verici davranış görülmez. Belirtiler şiddet ve bir araya geliş yoğunluğu açısından, toplumsal yasayış ve düzeni bozacak şekilde belli bir sınırı aşmaz. Genel gelişim eğrisi elverişli şartlar altında düzelme yönündedir. Öğrenme sorunları olabilir ve okul sorunları yaşanır. Stereotipik (tekrarlayıcı) hareketler ilerleyen yaşla sebat etmez. Dar ve yoğunlaşmış bir ilgi alanı vardır, ancak toplumsal açıdan daha anlamlı bir konuda (mesleğinde vb.) bu durum başarıya neden olabilir. Takıntılı davranış, ritüeller atipik otizmde daha belirgin olabilir. Panik ataklar sık görülebilir.

Atipik otizmli çocukların tedavisinde oyun terapisi çok önemlidir. Oyun, herhangi bir amaca yönelik olmayan gönüllü bir aktivitedir. Bu nedenle oyun terapisi otizmli çocukların psikolojik gelişimlerine destek vermek amacıyla uygulanan en etkili yöntemlerden biridir. Otizmli çocuklar için en doğal öğrenme aracı olan oyunlar çocukların keşfetmesinde ve kendini ifade etmesinde yardımcı olmaktadır. Duyduklarını, gördüklerini sınayan, deneyen ve pekiştiren otizmli çocuklar bu davranışları oyun terapisi sayesinde yapabilmektedir.

Oyun terapisi en uygun şekilde çocuk üzerinde uygulandığında, otizmin en önemli etkisi olan çevre ile iletişim sorunu zamanla ortadan kalkmaya başlar. Duygu ve düşüncesini çok rahat bir şekilde ifade etmeye başlayan otizmli çocuklar, deneyimlerini de oyun aracılığı ile kazanırlar. Oyun terapisi sırasında değişik roller üstlenen çocuklar, dünyayı kendi duyuları aracılığı ile anlamaya çalışmaktadırlar. Büyüdüğü zaman sürdürmeye devam edeceği uğraşlara ve rollere oyun sayesinde hazırlanmaktadır.

Dış dünya ile kendi iç dünyası arasında yolculuk yapan çocukların kendini ifade etmesi için en iyi alanı oluşturan oyunlar, otizm tedavisinde çok etkilidir. Bu nedenle de çoğu otizmli çocuğun tedavisinde oyun terapisi uygulanmaktadır.

Gerçek dünyadaki nesneleri ve kişileri oyunlarına istediği gibi yerleştiren çocuklar, oyun ile kendine hayali bir dünya kurmaktadır. Oyun sırasında kurduğu hayal dünyasında diğer kişileri taklit eden otizmli çocuklar, elde edemedikleri ve tatmin olmadıkları isteklerini oyunda kendilerince gerçekleştirmektedir. Bu da otizmli çocukların kendi kişiliklerini ortaya koymasında yardımcı olmaktadır.

Aile ve ev ortamında da bu tedavi sürecinin devam ettirilmesi sonuçların olumlu olabilmesi için çok önemlidir. Bu anlamda en iyi çözümlerden biri İçimdeki Hazine uygulamasıdır. Uygulamalı davranış analizi temelli olan İçimdeki Hazine, eğitsel oyunlar ile otizmli çocukların yaşlarına göre en uygun oyunları sunmaktadır. Bu sayede çocuk bir yandan eğlenirken bir yandan da öğrenmektedir. İçimdeki Hazine uygulaması ücretsiz olarak telefon ve tabletlere indirilebilir.

Özel çocuklarımızın mutlu, sağlıklı olabilmesi duasıyla Allah (c.c)’a emanet olunuz.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Yeni yorum